Rīgas Sociālais dienests: kādos gadījumos vērsties pēc palīdzības?

19. Marts, 2019

“Ļoti bieži mums saka, ka mēs esam iestāde, kas tikai tērē. Jā, mēs nenesam nekādus ienākumus, mums nav maksas pakalpojumu, kā, piemēram, bankā, kur par izdruku var prasīt 12 eiro. Mēs cilvēkiem dokumentu drukāšanu un skenēšanu piedāvājam bez maksas. Bet neviens neskaita to labumu, ko mēs sniedzam, jo “Excel” tabulā to tā vienkārši nevar ierakstīt: mēs pieskatām cilvēkus, lai viņi būtu mierīgi, paēduši, veseli, par viņiem kāds interesējas un viņi smaida. 


Mēs esam tie, kuri rada rūpes par citiem cilvēkiem, lai viņu dzīve kļūtu labāka, un tieši šodien, Vispasaules sociālā darbinieka dienā, es gribu īpaši pateikties savai profesionāļu komandai, bez kuras nebūtu iespējams paveikt un īstenot tos apjomīgos darbus Rīgas sociālajā sistēmā, kurus mēs līdz šim spējuši darīt,” sarunu ar Rīga.lv sāk Rīgas Sociālā dienesta vadītājs Ervins Alksnis.   

Ar kādām problēmām vēršas Rīgas Sociālajā dienestā?

2018. gadā sociālo palīdzību naudas izmaksu veidā saņēmuši 25 123 rīdzinieki. Kopumā Rīgas Sociālais dienests izmaksā 17 veidu pabalstus, liela daļa no tiem ir galvaspilsētas pašvaldības iniciatīva. Bet dienesta sniegtais atbalsts nav tikai materiāls, tieši otrādi – pabalsti ir tikai neliela daļa no plaša pakalpojumu un darbību saraksta, ko piedāvājam. Dienestam ir noslēgti vairāk nekā 100 līgumi ar dažādiem pakalpojumu sniedzējiem, kas ļauj nodrošināt rīdziniekiem 29 sociālā pakalpojuma veidus, kuri ietver 45 sociālos pakalpojumus.

“Zemāk par sociālo dienestu vairs nav, kur krist, jo tā ir pēdējā robeža, pie kuras cilvēks var vai nu piecelties, vai… Cilvēki pie mums ierodas ar visdažādākajām problēmām, bieži viņi pie mums tiek atsūtīti. Piemēram, ar sūdzībām par kaimiņiem, kuri dzer, ar lūgumu apglabāt mirušu dzīvnieku, ir gadījies, ka pie mums sešos rītā vēršas ugunsdzēsēji ar lūgumu palīdzēt nogādāt cilvēku mājās, jo viņa elektriskais ratiņkrēsls ir izlādējies. Pie mums vēršas arī vēstniecības, kuras nezināmu iemeslu dēļ uzskata, ka tikai mums rūp Latvijas iedzīvotāji, kuri nonākuši sarežģītās situācijās ārvalstīs. Arī jebkuras iedzīvotāju saslimšanas ir mūsu galvassāpes: tik lielas summas, kādas mēs pašlaik palīdzam cilvēkiem apmaksāt saistībā ar dažādiem veselības jautājumiem, vēl nekad nav bijušas. Ja cilvēks ir trūcīgs, mēs pat rīkojam mēbeļu pārvešanu, reizēm palīdzam arī trūcīgo mīluļiem,” skaidro Rīgas Sociālā dienesta vadītājs.

Foto: Riga.lv

Kas ir sociālie darbinieki un ar ko viņi saskaras?

Profesionāla sociālās palīdzības sniegšana Latvijā aizsākta 90. gadu sākumā, taču tad tas vēl vairāk bija brīvprātīgo darbs un tā bija gluži kā vitamīnu izsniegšana apelsīnu veidā. Tika uzkrāta pieredze un kā vienota, liela un reorganizēta struktūrvienība, kura pašlaik strādā aptuveni 500 darbinieku, dienests savu darbu sāka 2009. gadā. Tieši tad sociālajiem darbiniekiem nācās uzņemties risināt 2008. gada krīzes sekas.

“Jau plkst. 6.00 rītā, kad ārā bija -20 grādi, rindā stāvēja 150 cilvēki. Tad to cilvēku skaits, kuriem Rīgā nepieciešama palīdzība, pakāpeniski pieauga: no toreiz reģistrētajiem 8 tūkstošiem cilvēku, līdz 46 tūkstošiem. Tieši mēs bijām tie, kuri redzēja, ka 2008. gada traģēdija bija daudz dziļāka, nekā mums par to centās iestāstīt. Tā nebija mūsu atbildība, ka vienā brīdī bez darba un līdzekļiem palika tik daudz cilvēku, taču sabiedrība un prese lamāja arī mūs,” dalās Ervins Alksnis, piemetinot, ka tieši šo stāstu viņš stāsta jaunajiem dienesta darbiniekiem, kuri kādā brīdī domā, ka viņiem šo darbu izpildīt ir grūti.

Foto: Riga.lv

Kopējais Rīgas Sociālā dienesta budžets, kas tiek atvēlēts sociālo pabalstu izmaksām - 10-11 miljoni eiro gadā. Lai sociālais darbinieks varētu efektīvi pildīt savu darbu un sniegt palīdzību, viņam nepieciešams orientēties vairāk nekā 20 likumos, 40 Ministru Kabineta noteikumos, kā arī sekot līdzi iekšējiem kārtības noteikumiem un Eiropas likumdošanai.

“Piemēram, nākotnes izaicinājums ir deinstitucionalizācija, kad mums nāksies domāt par to, ko darīt un kā palīdzēt noteiktai sabiedrības daļai, jo šobrīd pastāvošā institucionālā sociālā aprūpe jau pārdzīvo izmaiņas, kuras nosaka ES un likumdevējs,” lakoniski noslēdz Rīgas Sociālā dienesta vadītājs.

Foto: Riga.lv

Ar sociālo pabalstu veidiem, ar kuriem var rēķināties Rīgas iedzīvotāji, iespējams iepazīties šeit.