"Rīgas svētki" Nacionālā mākslas muzejā

16. Augusts, 2018

Turpinoties 6. Rīgas Starptautiskajai tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennālei “Tradicionālais un laikmetīgais”. Izzinošas aktivitātes rosinās apmeklētājus tuvāk iepazīt tekstilmākslu divās lielākajās triennāles izstādēs – “IDENTITĀTE / IDENTITY” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) un “Gobelēnu krāsas. Mūsdienu gobelēni no “Mobilier national” kolekcijas Francijā” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10). Projekts tiek īstenots Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.


PAR IZSTĀDĒM

Rīgas Starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles “Tradicionālais un laikmetīgais” galvenā izstāde “IDENTITĀTE / IDENTITY” līdz š. g. 16. septembrim LNMM izstāžu zālē ARSENĀLS ļauj vienkopus redzēt 84 mūsdienu autoru darbus no visas pasaules, kas atklāj inovatīvas parādības un tendences nozarē. Dalībnieki aplūko identitāti no nacionālā, personiskā, politiskā, ģenētiskā un daudziem citiem aspektiem, pārsteidzot ar tehnisko un māksliniecisko iespēju klāstu. Izstādi ievada pasaulslavenu meistaru darbi, savukārt atsevišķa ekspozīcijas zāle atvēlēta īpaši Baltijas pārstāvjiem par godu trīs valstu simtgadēm.

Līdz 30. septembrim izstādē “Gobelēnu krāsas” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) viesosies 15 mūsdienu gobelēni no “Mobilier national” (Nacionālā mēbeļu fonda) kolekcijas, kas ir Francijas nacionālās kultūras dārgums. Leģendārā Gobelēnu manufaktūra Parīzē kopš 17. gadsimta saglabājusi izcilas amatniecības tradīcijas un uztur pastāvīgu saikni ar moderno mākslu. Rīgā apskatāmie darbi tapuši pēc slavenu mākslinieku skicēm – no Anrī Matisa (Henri Matisse), Žana Lirsā (Jean Lurçat), Huana Miro (Joan Miró), Lekorbizjē (Le Corbusier) līdz ORLAN.

Rīgas svētku laikā, 18. augustā, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā apmeklētājiem sevišķi draudzīgu cenu – 1,50 EUR – ieejas biļetēm* abās triennāles izstādēs i.z. ARSENĀLS (plkst. 11.00–17.00) un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (plkst. 12.00–17.00), kā arī īpašu pasākumu programmu “Rīgas svētki muzejā” abās minētajās vietās.

Sestdien ARSENĀLĀ visas dienas garumā norisināsies atvērtās radošās darbnīcas. No plkst. 12.00 līdz 17.00 gan pieaugušajiem, gan bērniem būs iespēja pašiem izmēģināt atšķirīgas tekstilmākslas tehnikas un piedalīties kopīgu mākslas darbu tapšanā. Darbnīcā “Trīs identitātes” auduma kolāžā tiks atveidoti ievērojamu Baltijas gleznotāju audekli, bet darbnīcā “Sasildīsim Baltiju” turpināsim radīt lielformāta kompozīciju – veltījumu “Baltijas ceļam”.

Plkst. 12.30–14.00 šeit norisināsies sietspiedes apdrukas darbnīca, iedvesmojot skatītājus apgūt vienu no daudzajām tekstilmākslas tehnikām. Darbnīcas dalībnieki varēs personalizēt līdzpaņemtus tekstila priekšmetus, uz tiem uzdrukājot attēlus ar kādu no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas darbiem.

Plkst. 12.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā durvis vērs darbnīca “Aužam kopā” ar DMDM izglītības programmu kuratori, tekstilmākslinieci Kristīni Šicu. Gan lieli, gan mazi tiks aicināti iesaistīties gobelēna darināšanā, kopīgi aužot Vecrīgas ainavu.

Plkst. 14.00 būs iespēja pievienoties ekskursijai latviešu valodā un pastaigai izstādē “Gobelēnu krāsas” ar mākslas zinātnieci Irēnu Bužinsku.