Rīgas Zooloģiskajā dārzā noritējusi ķirbju svēršana. Pārspēts pagājušo gadu rekords

26. Oktobris, 2018

Piektdien, 26. oktobrī Rīgas Zooloģiskajā dārzā norisinājās Latvijas lielākā ķirbja čempionāta fināls, kurā tika noskaidrota lielākā no desmit šogad raženākajām dārza dižogām. Latvijas lielākā ķirbja čempionātu rīko SIA "Maxima Latvija" un jau trīspadsmito reizi fināls norisinājās Rīgas Zoodārzā.


Par diženo dārza milžu svēršanu un mērīšanu rūpējās spēka vīri Agris Kazeļņiks un Māris Krievelis Kaspara Zlidņa virsvadībā.

Foto: Riga.lv

Savukārt tradicionāli jaunās ražas degustēšana tika uzticēta Zoodārza ilggadējiem iemītniekiem – šogad pildīts ķirbis tika pasniegts Japānas makakiem.

Foto: Riga.lv

Līdz šim Latvijā lielākais ķirbis svēris 404 kg un šis rekords pieder Elīzai Neimanei no Kuldīgas novada. Ķirbja rekords tika uzstādīts 2016. gadā.

Foto: Riga.lv

Šogad rekords pārspēts ar ievērojamu pārsvaru - par uzvarētāju kļuva Luīze Neimane no Kuldīgas, kuras ķirbis sver 574 kg. Otro vietu ieguva Elīza Neimane, kas arī ir no Kuldīgas, kuras ķirbis svēris 425 kg. Līderu trijnieku noslēgusi Irina Kozlovska no Dagdas, kuras ķirbis svēris 377 kg.

Šis gads, atšķirībā no pagājušā, bijis ļoti ražīgs gigantiskiem augļiem. Viens no mazākajiem ķirbjiem, kas ieņēmis desmito pozīciju, svēris aptuveni 160 kilogramus - gandrīz tikpat, cik pagājušā gada līderis (161,5 kg).

Foto: Riga.lv

Paralēli noritējis meistarīgāko ķirbju dekoru konkurss, kurā piedalījušies Jāņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolas audzēkņi. Pēc skatītāju viedokļa visskaistākais ķirbis tika pildīts ar augļiem un atdots apēšanai makakiem.

Foto: Riga.lv

Pēc zooloģiskā dārza pārstāvja Māra Lielkalna vārdiem, pērtiķi sākumā ar interesi nopētījuši cienastu, bet pēc tam ar baudu to apēduši: gan pildījumi, gan saldās ķirbja šķēles.

Šogad Latvijas lielākā ķirbja čempionātam kopumā tika pieteikti 30 ķirbji no deviņiem Latvijas novadiem - Salaspils, Ādažiem, Garkalnes Kuldīgas, Skrundas, Nīcas, Talsu, Jelgavas un Rēzeknes novadiem.

Foto: Riga.lv

Raženākā ķirbja īpašnieks balvā saņēma dāvanu karti pirkumiem „Maxima Latvija” veikalos visā Latvijā 350 eiro vērtībā, bet otrās un trešās vietas ieguvēji – attiecīgi dāvanu kartes 220 un 150 eiro vērtībā. Tāpat tika iepriecināti arī pārējie finālā iekļuvušo ķirbju īpašnieki, kuriem katram tika piešķirta dāvanu karte 70 eiro vērtībā.

Foto: Riga.lv

Kam noderēs raženās dižogas zoodārzā?

Rīgas zooloģiskajā dārza iemītnieki kopumā gada laikā notiesā aptuveni 7 tonnas ķirbju, kabaču, cukini, vidēji 20-25 kg dienā. Ķirbjus labprāt ēd kukaiņi (siseņi, rožvaboles, prusaki, circeņi) un tūkstoškāji; ķirzakas (ūdensagāmas, tvērējastes scinki, iguāna) un bruņrupuči; putni - pāvi, dzērves, zosis, pīles, gulbji, fazāni, pērļvistas, papagaiļi, kazuāri; zīdītāji - lāči, brieži, nīlzirgi, ķenguri, pērtiķi, kalitriksi, krēpjvilki, kapibaras, maras, damani, kamieļi, pekari, dzeloņcūkas, planētājkuskusi, lori, galago, lemuri, tupajas, lapsas, poto, kinkažū, mākoņžurkas, degunlācīši.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv