Rīgas Zooloģiskajā dārzā сiemos aicina melno grifu jaunuļi

6. Septembris, 2019

Šovasar zoodārza apmeklētāji, vēloties aplūkot grifus, nonāca pie aizvērtiem vārtiem, uz kuriem izvietots uzraksts “Eja slēgta. Putni perē!”. Tagad vārti ir atvērti un ikviens var aplūkot grifu pāra pūliņu rezultātus – skaistu un lepnu jauno putnu jaunkundzi, kas ir tumšāka nekā pieaugušie un ar nelielu, melnu un pūkainu ‘cepurīti’ uz galvas.


“Vispasaules maitēdāju putnu diena” tiek atzīmēta septembra pirmajā sestdienā, akcentējot šo putnu kā sanitāru nozīmi dabā, kā arī uzsverot draudus to izdzīvošanai un iezīmējot virzienus sekmīgai līdzāspastāvēšanai. Tādēļ gandrīz visi Vecās pasaules grifi ir iekļauti Pasaules Sarkanajā grāmatā, no kurām 8 sugas ir kritiski apdraudētas.

Foto: publicitātes

Ar ko melnais grifs ir tik īpašs?

Melnais grifs ir ierakstīts Pasaules Sarkanajā grāmatā (tātad globāli apdraudēta suga). Lai pasargātu sugu no iznīcības, to tur dažādos zooloģiskajos dārzos un arī cenšas panākt tās vairošanos. Šis process nav vienkāršs, jo šogad Eiropas zoodārzos ir izauguši tikai 5 melnie grifi. Un 2 no tiem nāk no Latvijas!

Lai arī melnais grifs ir dienvidu zemju putns, tomēr pa retam, jūnijā tas ieklejo arī Latvijā. Tā piemēram, šogad pāris nedēļas viens jaunais grifs uzturējās Kurzemes dienvidos, 2009. gadā cits jaunulis klejojis pa Vidzemi, bet 2004. un 2005. gadā viens putns atceļojis uz Tukuma pusi.

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes