Stāstu medības tuvējā Maskavas forštatē

18. Jūlijs, 2017

Trešdien, 19. jūlijā, no plkst. 18.00 līdz 21.00 un sestdien, 22. jūlijā, no plkst. 13.00 līdz 18.00 Free Riga aicina uz stāstu medībām tuvējā Maskavas forštatē jeb senajā Lastādijas* apkaimē - pētnieciskām pastaigām, meklējot stāstus, kas raksturo šo apkaimi mūsdienās.


Pastaigu mērķis ir papildināt apkaimes stāstu karti "Tikšanās ar Lastādiju*" (pieejama drukātā formā un plašāk arī www.t17.lv/lastadija). 

Tikšanās vieta ir Turgeņeva ielā 17 - Free Riga apkaimes iniciatīvu attīstīšanai veltītā rezidence. Šeit notiks sadalīšanās nelielās komandās un vietu noteikšana, par kurām stāsti tiks vākti. Pēc pastaigām atkal notiks pulcēšanās Turgeņeva ielā 17, kur pie tējas un cepumiem dalīsimies ar savāktajiem stāstiem.

Karte paredzēta, lai iepazītos ar tuvējās Maskavas forštates vietām tā, kā kaimiņš par to stāstītu kaimiņam. Kartes pamatā ir sarunas ar apkārtējiem cilvēkiem, kas apkaimē dzīvo, strādā un pavada savu ikdienu. Kartē ar īsiem stāstiņiem attēlotas tuvajai Maskačkai raksturīgās vietas apkaimes iedzīvotāju redzējumā, iezīmējot to, kas mums apkārt notiek šodien.

Kartes pirmais izdevums tika veidots kopā ar LU antropoloģijas studentiem 2016. gada rudenī. Daudz vietu un stāstu vēl palicis ārpus tās, un kopš pirmā izdevuma veidošanas apkārtnē jau gana daudz arī mainījies. Tas notiks arī turpmāk, tādēļ karte kalpo arī kā arhīvs pilsētā notiekošajām pārmaiņām.

Ne vien tukšās mājas, bet pat veselas apkaimes mēdz it kā pazust no cilvēku apziņas, kļūt par nevietām - pilsētas aklajām zonām. Šāda aklā zona šķietami ir apkaime aiz centrāltirgus - starp Daugavu, Lāčplēša ielu un dzelzceļu. Citāda nekā "parastā" forštate, gandrīz centrs, tomēr kaut kas cits. "Tikšanās ar Lastādiju" projekta mērķis ir uzlikt šo apkaimi atpakaļ uz rīdzinieku "kartes" un stiprināt šīs vietas apziņu iedzīvotāju vidū. * Kartē apspēlējam mūsu apkaimes starp Daugavu, Lāčplēša ielu un dzelzceļu seno nosaukumu - Lastādija. Tā ir senākā Rīgas priekšpilsēta, galvenā pilsētas osta līdz 19.gadsimtam, kas pirmo reizi rakstos minēta jau 1348.gadā. Pasākums tiek rīkots ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas atbalstu.