Studente no Taškentas veido animācijas filmas par Rīgu

20. Aprīlis, 2016

Olga Sana – otrā kursa studente. Viņa uz Rīgu atbraukusi no Uzbekistānas. Dzimusi Taškentā, domā krieviski, taču pēc tautības viņa ir korejiete un ķīniete. Par to, kā viņai sokas Rīgā, viņas aizrobežu draugi jautā bieži. Lai simt reižu nebūtu jāatkārto viens un tas pats, viņa... izveidojusi multfilmu.


„Pie mums Taškentā ir Baltijas centrs – tur par nadudu palīdz iestāties Baltijas valstu augstskolās. Pastāsta par iespējamiem variantiem un piedāvā noformēt dokumentus. Izvēlējos Rīgu. Kad šeit atbraucu, biju šokā – cik šeit ir auksti!

Pirmais, ko es darīju, aizskrēju uz veikalu pēc siltām drēbēm. Es zināju, ka dodos uz ziemeļiem, taču nebūtu varējusi pat iedomāties, ka šeit ir tik auksti,” – stāsta Olga.

Olga stāsta, ka Latvija no viņas dzimtās Uzbekistānas atšķiras ar pilnīgi visu. „Kad es atbraucu, baidījos, ka mani universitātē slikti pieņems. Taču es biju patīkami pārsteigta – visi ir ļoti draudzīgi. Ar latviešiem sarunājos angliski, ar krieviem – krieviski. Šo divu gadu laikā esmu ieguvusi draugus un paziņas, un, starp ctu, man ir krievu – latviešu valodas sarunvalodas vārdnīca. Piemēram, es varu nosaukt visus pārtikas produktus”, stāsta Olga.

Foto: No personīgā arhīva

Kas attiecas uz ēdienu, Olga ļoti ilgi meklējusi piemērotus rīsus. „It kā atradu, bet tie nepavisam nav tādi, kā pie mums. Mājās es dodos reti – reizi gadā, biļetes uz Taškentu ir dārgas. Atvedu sev līdzi divus kologramus”, stāsta Olga. Vasarā viņa cenšas doties uz Rīgas Centrāltirgu – tāpēc, ka viņa ir ļoti izvēlīga attiecībā uz augļiem un dārzeņiem, jo saulainajā Uzbekistānā to garšas kvalitāte ir daudz augstāka, nekā ziemeļos audzētajiem.

Olgai iespaidīgi šķiet tas, ka no Rīgas var lēti aizlidot uz citām Eiropas pilsētām. „Es par 70 eiro nopirku biļetes uz Parīzi! Tas ir tik lieliski! Taškentā par neko tādu pat sapņot nevar! Un vēl jums ir vienkārši lielisks internets. Var skatīties filmas internetā – tas ir tā, it kā būtu nokļuvusi nākotnē”, - ar savu sajūsmu dalās Olga.

Foto: No personīgā arhīva

Viņa saka, ka daudzi viņas draugi no Kazahstānas, Uzbekistānas, Krievijas un citām valstīm jautā par to, kā viņai šeit klājas. „Kad universitātē tika uzdots izveidot videoblogu un savākt sekotājus, es ilgi domāju, ko ievērības cienīgu lai uztaisa. Un nolēmu uzzīmēt animācijas filmu par valsti, kurā es dzīvoju. Tā ir pirmā, taču es gatavoju veselu sēriju – pastāstu par Rīgu un Latviju tiem, kuri šeit nekad nav bijuši,” – sacīja Olga.

Olgā mācās audiovizuālajā nodaļā. "Es vēlos uzņemt filmas, videorullīšus... Uzbekistāna ir mana dzimtene un es to ļoti mīlu. Tajā pašā laikā savu dzīvi vēlos saistīt ar kino un apdomāju turpināt karjeras izaugsmi Eiropā," viņa sacīja.