Svētku uguņošana: Rīga gatavojas nebijušam gaismas priekšnesumam "Saules mūžs"

8. Novembris, 2018

2018. gada 18. novembrī plkst. 21.02 pēc kopīgas Latvijas valsts himnas dziedāšanas 11.novembra krastmalā ikviens aicināts vērot valsts simtgades jubilejai veltīto gaismas uzvedumu “Saules mūžs” – vizuāli muzikālu stāstu sešās daļās par Latvijas valsti no idejas par tās veidošanu līdz šodienai ar apliecinājumu Latvijas nākotnei, ticību Latvijas tautai un ikkatram iedzīvotājam. Uzvedums ir svinību kulminācijas pasākums, kas būs pieejams visplašākajai auditorijai, gan klātienē Rīgā abpus Daugavas, gan pie televīzijas ekrāniem, kā arī aiz valsts robežām.


Šogad valsts nozīmīgās jubilejas gadā Rīgā 18. un 19. novembrī būs plaša svētku programma, kas risināsies gan Rīgas laukumos, gan kultūras centros, koncertzālēs un dievnamos. Viens no vērienīgākajiem notikumiem simtgades atzīmēšanā būs gaismas uzvedums “Saules mūžs”, kas ir iekļauts simtgades svinību nacionālajā pasākumu plānā. Gaismas uzvedumu īstenos Latvijas mākslinieki un kultūras jomas speciālisti – mākslinieciskā vadītāja Diāna Čivle, jaundarbu komponists Ēriks Ešenvalds, muzikālais vadītājs Kristaps Krievkalns, vizuālās koncepcijas dizainere Austra Hauks, gaismu mākslinieks Normunds Bļasāns, pirotehnikas un gaismas efektu dizainers Kalvis Kalniņš.

“Pirotehniskais gaismas uzvedums muzikāli un vizuāli stāsta par sešiem posmiem mūsu simtgadīgās Latvijas vēsturē. Tik liela mēroga gaismas uzvedums Latvijā vēl nav bijis – gaismas scenogrāfijā iekļauta gan Daugava starp Akmens un Vanšu tiltiem, gan Gaismas pils, Gan Saules akmens un arī Rīgas pils un Rīgas panorāma. Tas būs brīdis, kad mēs visi kopā gan krastmalā, gan pie televīzijas ekrāniem un klausoties Latvijas radio apvienosimies saules mūža vēlējumos mūsu mīļajai Latvijai,” gaismas uzvedumu raksturo tā mākslinieciskā vadītāja Diana Čivle.

Pēc Kalvja Kalniņa teiktā, svinību gaismas šovs būs grandiozāks, nekā vienkārša uguņošana. "Mums ir izstrādāti vairāki tehniskie scenāriji darbam ar pirotehniku, mūziku un gaismām miglas, lietus vai vēja gadījumos. Daugavā tiks uzstādīti 50 plosti svētku apgaismojuma nodrošināšanai, tāpat tiks apgaismots AB dambis un Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka, tilti un daudz kas cits," atzīmēja dizaineris.

Latvijas valsts proklamēšanas simtajai gadadienai veltīto pasākumu programma Rīgā pieejama tīmekļa vietnēs www.kultura.riga.lv, www.lv100.lv/18novembris

Lasiet arī: 

Latvijas simtgade: kurp doties un ko redzēt Rīgā? 

10 “Staro Rīga” objekti, kuriem vajadzētu pievērst uzmanību