Vasara kopā ar vecāka gadagājuma cilvēkiem: kā Rīgas skolēni strādā sociālās aprūpes centrā “Gaiļezers”

12. Jūnijs, 2019

Šovasar ar Nodarbinātības valsts aģentūras starpniecību Rīgas domes Labklājības departamenta struktūrvienībās tiek nodrošināts darbs 84 skolēniem, kuri par to saņem oficiālo minimālo algu. Divdesmit viens skolēns atradis darbu Rīgas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas iestādēs “Gaiļezers” un “Mežciems”, 12 skolēni – sociālās aprūpes centrā “Stella Maris” un 30 jaunieši – Rīgas Sociālajā dienestā.


Sociālās aprūpes centrā “Gaiļezers” skolēni strādā jau piekto gadu pēc kārtas. Kā paiet viņu darba dienas? Kāpēc viņi izvēlējušies vasarā strādāt tieši pansionātā? Kā pansionāta iemītnieki izturas pret jaunajiem darbiniekiem? To visu noskaidroja Rīga.lv korespondenti.

Foto: Riga.lv

“Mūsu klienti ikdienā tik bieži nemaz neredz un nesatiek skolēnus. Kā izskatās mūsdienu jaunieši, kā viņi ģērbjas, kādas ir viņu frizūras – tas viss interesē mūsu iemītniekus, un viņi, protams, izsaka viedokli par to visu,” ar smaidu stāstu sāk sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas centra “Gaiļezers” Sociālā darba struktūrvienības vadītāja Ieva Dortāne.

Sarunu paturpina iemītnieks Zigurds, ejot mums garām: “Man pašam vēl nav bijusi iespēja aprunāties ar skolniecēm, bet tās ir ļoti skaistas meitenes.”

Kas ietilpst jauniešu pienākumos?

Aprūpes centrā “Gaiļezers” dzīvo gados veci cilvēki, kā arī cilvēki ar ierobežotām funkcionālām spējām. Skolēni, kas vasarā strādā aprūpes centrā, ir 15−19 gadu veci. Jaunieši neveic sanitāru darbu, bet palīdz organizēt pastaigas, viņu pienākumos ietilpst iemītnieku pavadīšana uz nodarbībām un pie speciālistiem. Bet galvenais – sarunas ar iemītniekiem.  

Ilgstošas sociālās aprūpes centra teritorijā mēs satikām Veru un Veroniku.

Foto: Riga.lv

“Es viena neietu pastaigāties, bet kopā – ir gan jautri, gan iznāk pastaiga. Mēs runājam par dabu, bet Veronika uzdod arī savus jautājumus,” stāsta centra iemītniece Vera.

“Un kādi ir jautājumi?”

“Piemēram, kas tie par kokiem, kādi dzīvnieki mitinās centra apkaimē, vai te var redzēt vāveres?” stāsta Veronika, Pļavnieku pamatskolas skolniece, kura šogad pirmo reizi strādā “Gaiļezerā”. Meitene mērķtiecīgi meklēja darbu tieši šeit, jo vēlējās, lai viņas vasara būtu ražīga un būtu iespēja palīdzēt citiem.

Foto: Riga.lv

Kāpēc tieši šis darbs?

“Man bija vectēvs, par kuru man bija jārūpējas, tāpēc nolēmu, ka es varētu palīdzēt arī šeit. Visvairāk man patīk klausīties iemītnieku stāstus – var dzirdēt tik daudz interesantu lietu,” atzīst 16 gadu vecā Anna, kura šeit strādā kopā ar draudzeni.  

“Bet mani interesē viss, kas saistīts ar medicīnu. Es plānoju kļūt par fizioterapeiti un gribu palīdzēt cilvēkiem. Tāpēc esmu šeit. Es ieteiktu šo darbu arī saviem vienaudžiem, jo tā ir ļoti laba lieta. Un tas, ka jūs palīdzat citiem, sniedz gandarījumu,” stāsta Jana, kura ir 17 gadu veca.

Foto: Riga.lv

Individuāls ģitāras koncerts gulošajiem iemītniekiem un brīvprātīgo darbs

Ļoti bieži skolēni dara ne tikai to, kas no viņiem tiek prasīts, bet cenšas arī dažādot iemītnieku ikdienas dzīvi, liekot lietā savus talantus.

“Gadās, ka jaunieši izveido nelielu ansambli un organizē koncertu. Mums bija viens puisis, kurš sniedza nelielu ģitāras koncertu visās istabās, kurās bija gulošie iemītnieki. Tas bija neticami – individuāls koncerts tikai viņiem,” atceras Ieva Dortāne. Šis jaunietis turpināja darbu Rīgas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas iestādē, bet jau kā brīvprātīgais. Jāatzīmē, ka brīvprātīgo darbu pansionātā var veikt jebkurā laikā, piesakoties centra administrācijā vai personīgi pie sociālās aprūpes centra “Gaiļezers” Sociālā darba struktūrvienības vadītājas Ievas Dortānes. Šī pansionāta un pārējo struktūrvienību kontaktinformāciju var meklēt Rīgas domes Labklājības departamenta mājaslapā www.ld.riga.lv.

Skolēn! Par darbu vasaras brīvlaikā Rīgā var interesēties NVA mājaslapā www.nva.gov.lv.