Vecākā Rīgas skola: ko atceras 1. ģimnāzijas sienas?

16. Maijs, 2016

Pirmā skola Rīgā radusies reizē ar Rīgas Domu – 1211. gadā. Katoļu garīdznieki mācījuši matemātiku, rakstīšanu un mākslas pamatus topošajiem amata pēctečiem un, ar laiku – arī pilsētniekiem. 19. gadsimta otrajā pusē Rīga strauji attīstījās, pilsētai bija nepieciešami izglītoti iedzīvotāji. Pēc vairākām reformām Doma skola kļuva par ģimnāziju, kurai 1868. gadā uzbūvēta jauna ēka – pašreizējā Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, kas tiek uzskatīta par pirmo skolu Baltijā un atrodas tik skaistā vēsturiskā ēkā.


Ekskursiju cauri vecākajai Rīgas skolai mēs sākam no pagraba. Šeit atrodas garderobe – viens skapītis uz diviem ģimnāzistiem. Ēka sākotnēji paredzēta aptuveni 600 skolēniem, taču pašlaik to ir 1067, tāpēc ir pašauri, bet ne katastrofāli. Bez garderobes pagrabā bijis arī karceris – padomju laikos tas aizmūrēts. Bet līdz tam laikam nepaklausīgi skolēni tur nosūtīti pārdomāt savu uzvedību. Karceris, starp citu, nav bijis vienīgais soda veids – skolā praktizēti arī fiziski sodi, piemēram, sitieni visas klases priekšā. Taču tikai pēc visu skolotāju kopīga lēmuma.

Foto: Diāna Spiridovska

Pagrabā ir arī skolas muzejs. Ko tikai šeit nevar atrast! Skolas vēsture fotogrāfijās. Piemēram, ģimnāzisti, kas skolas pagalmā nodarbojas ar fizkultūru.

Foto: Diāna Spiridovska

Plaukts ar mācību grāmatām, kuru autori ir skolas pasniedzēji.

Foto: Diāna Spiridovska

Muzejā saglabātas skolotāju un skolēnu formas. Ģimnāzijas direktora vietnieks Ansis Straupmanis ir šīs mācību iestādes absolvents. Viņš pastāstīja, ka pats valkājis līdzīgu formu – tiesa, ģimnāzistiem paticis izcelties, un pirkuši to Igaunijā. Tā bija melnā krāsā.

Foto: Diāna Spiridovska

Pie sienām sarindoti stendi ar veiksmīgu absolventu fotogrāfijām – ārsti, aktieri, rakstnieki, premjerministri – piemēram, Ivars Godmanis, Māris Gailis, Indulis Emsis un Einars Repše, arhitekts Gunārs Birkerts, izcili mākslas pārstāvji – tostarp arī Jānis Rainis, Emils Melngailis, Jānis Endzelīns, zinātnieki un citi „sabiedrības krējuma” pārstāvji.

Foto: Diāna Spiridovska

Starp veiksmīgiem absolventiem ir arī Bruno Rubess  - koncerna Volkswagen komercdirektors 80-to gadu beigās.

Foto: Diāna Spiridovska

Muzejā atradusies vieta slavas istabai – tajā apkopoti apbalvojumi, kurus ģimnāzisti izpelnījušies par sasniegumiem sportā. Apbalvojumu, kas datēti ar 19. gadsimta beigām, nav, taču ir interesants kauss no 1939. gada.  Gravējums ir smalks, tāpēc saskatīt, par ko tas piešķirts, bez lupas ir neiespējami.

Foto: Diāna Spiridovska

Vēl pirms 45 gadiem Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas ēka tika apsildīta ar krāsns apkuri. Tagad šeit ir centrālā apkure, taču skolas veterāni atceras, kā no skursteņiem nākuši dūmi, kā vesta malka. Ne visas krāsnis ir demontētas – skolotāju istabu joprojām rotā podiņu krāsns, kas ir pieredzējusi visu, kas vien skolā ir noticis jau kopš tās uzbūvēšanas brīža.

Foto: Diāna Spiridovska

Virs sporta zāles ieejas ir logs, kas tur saglabājies kopš ēkas uzcelšanas.

Foto: Diāna Spiridovska

Pašā sporta zālē nekad nav veikta būtiska pārbūve. Sporta zālei ir zemi griesti, koka nesošās konstrukcijas tajā izskatās neparasti. Šeit saglabājušies veci turniketi, savukārt stieņi pie sienas nomainīti pirms vairākiem gadiem – līdz šim tur atradušies tie, uz kuriem skatījies pats Rainis.

Foto: Diāna Spiridovska

Pirms vairākiem gadiem skolas bēniņos izveidotas klases un bibliotēka.

Un viena neliela sapulču telpa. Tiesa, lai tajā ieietu, jāizliecas trīs līkumos un tādā pašā stāvoklī jāsper pirmie soļi, lai neatsistu galvu pret sienu. Šeit ģimnāzisti mācās franču valodu, bet biežāk spēlē bridžu – vienīgo kāršu spēli, kuru Starptautiskā olimpiskā komiteja atzinusi par sporta veidu. Bridžs ir tādā pašā līmenī, kā citas intelektuālas spēles, piemēram, šahs un go. Un ģimnāzisti šajā spēlē sasnieguši augstus rezultātus gan valsts, gan starptautiskā līmenī.

Foto: Diāna Spiridovska

Šajā vecajā istabā ir vairākas mazas durvis, aiz kurām ir... noslēpums...

Foto: Diāna Spiridovska

1. ģimnāzijā mācības uzsāk no 7. klases. Lai iekļūtu šajā elitārajā skolā, nepieciešams nokārtot iestājeksāmenu matemātikā. Gribētāju ir ļoti daudz – katru gadu uz vienu vietu pretendē 5 - 6 cilvēki. Šajā mācību iestādē mācās bērni no dažādām Latvijas pilsētām, piemēram, Jūrmalas, Ogres un Jelgavas. Turklāt starp skolēniem ir lērums krievvalodīgo.