Viedā gaisma Rīgā: gaišāk un ekonomiskāk

28. Oktobris, 2019

Tuvojas gada tumšākie mēneši, kad dienas kļūst īsākas, bet vakari un naktis – arvien garākas. Šajā laikā visi lielāku uzmanību pievērš ielu apgaismojumam, jo, ja nav saules, tieši elektriskā gaisma liek cilvēkiem justies ērti un droši. Rīgā par visu ielu, skvēru, parku un laukumu apgaismošanu ir atbildīga aģentūra “Rīgas gaisma”. Tā atbild arī par visiem Rīgas luksoforiem, kā arī par vairāk nekā 50 pulksteņiem, kas uzstādīti dažādās pilsētas vietās.


Par to, kāpēc nepieciešams modernizēt apgaismes sistēmu pilsētā un kādu ekonomiju nodrošina jaunās tehnoloģijas, portālam Rīga.lv stāsta aģentūras “Rīgas gaisma” direktors Jānis DRULLE.

50 000 spuldzīšu gaisma

‒ Mūsdienās apgaismojuma sistēma Rīgā ir 1280 kilometri pazemes kabeļu, 560 kilometri gaisa kabeļu, 35 800 balstu un gandrīz 50 000 gaismekļu. Visa šī lielā saimniecība ir jāuztur kārtībā, jānovērš bojājumi – sākot ar elementāru izdegušo spuldžu nomaiņu un beidzot ar sarežģītu remontu.

Jebkurā gadalaikā mums ir pietiekami daudz darba, bet ziemā rīdzinieki biežāk ziņo par apgaismojuma tīkla darbības traucējumiem, kas ir loģiski – agrāk satumst, diennakts tumšais laiks ir ilgāks, un pat viena nedegoša spuldze ir viegli pamanāma. Esam priecīgi par šo pilsētnieku aktivitāti, saziņa ar iedzīvotājiem palīdz mums savlaicīgi saņemt informāciju un novērst bojājumus.

Aģentūra “Rīgas gaisma” rūpējas arī par dekoratīvo apgaismojumu. Mūsdienās daudzas skolas, kultūras iestādes, publiskai lietošanai paredzētie pašvaldības objekti ir skaisti izgaismoti diennakts tumšajā laikā.

Katras konkrētās ēkas dekoratīvā apgaismojuma projektus izstrādā Rīgas domes mākslinieki, mēs nosakām tehniskos parametrus, kā tam vajadzētu darboties. Pēc dekoratīvā apgaismojuma uzstādīšanas objekta apkalpošana tiek uzticēta “Rīgas gaismai”. Mēs esam atbildīgi arī par svētku apgaismojumu pilsētas ielās, parkos un skvēros.

Foto: Riga.lv

Starp citu, “Rīgas gaismas” darbinieki katru dienu daudzas reizes atbild uz vienu un to pašu jautājumu: kāpēc kādā konkrētā pilsētas ielā dienas laikā deg lampas? Atbilde uz šo jautājumu vienmēr ir vienāda: ja dienas laikā deg ielas apgaismojums, tas nozīmē, ka tur tiek veikts remonts. Lai precīzi diagnosticētu bojājumu, ir jāieslēdz apgaismojums. Un pēc tam, kad bojājums ir novērsts, atkal jāieslēdz apgaismojums, lai pārbaudītu, vai viss ir kārtībā. Apgaismojumu nav ieteicams labot tumsā – no drošības un no darba organizācijas viedokļa tas nav gluži loģiski.

Gaišā pilsēta Rīga

Dažreiz izskan viedoklis, ka Rīga nav tik spoži izgaismota kā citas Eiropas pilsētas. Bet tā tas nav! Un sajūta, ka Rīgā naktīs nav tik gaišs kā citās Eiropas pilsētās, rodas nepietiekama privātā sektora īpašumu izgaismojuma dēļ. Pēc visiem parametriem Rīgas ielas ir gaišas, bet galvaspilsētā trūkst gaismu no veikaliem, skatlogiem, privātmājām, gaismas reklāmām... Citās pilsētās privātais bizness vairāk domā par ārā apgaismojuma dizainu. Rīgas centrā jūs staigājat pa labi izgaismotām ielām, bet mājas gar ielām ir tumšas, skatlogi nav izgaismoti, un tieši tas rada tumšas pilsētas iespaidu.

Vissvarīgākais projekts – viedais apgaismojums

Pēdējos gados aģentūra “Rīgas gaisma” pastāvīgi strādā saskaņā ar savu plānu, lai ieviestu jaunas tehnoloģijas. Novecojušās augstspiediena nātrija spuldzes pakāpeniski tiek aizstātas ar gaismas diodēm vai LED lampām. Lai piesaistītu papildu līdzekļus apgaismojuma tīkla modernizēšanai, 2018. gadā aģentūra “Rīgas gaisma” piedalījās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un SIA “Vides investīciju fonds” Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansēto projektu atklātajā konkursā.

Atbilstoši konkursa noteikumiem visiem iesniegtajiem projektiem jābūt vērstiem uz enerģijas taupīšanu un viedo tehnoloģiju izmantošanu. Mēs sagatavojām divus projektus: “Viedo tehnoloģiju ieviešana Rīgas pilsētas apgaismojuma sistēmā” un “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana, ieviešot viedās pilsētvides tehnoloģijas Rīgas apgaismojuma sistēmā”.

Šo projektu būtība ir pašreizējo lampu nomaiņa ar jauniem LED ielu gaismekļiem un tādu vadības sistēmu uzstādīšana, kas mēra gājēju plūsmu. Ja konkrētajā ielā ir mazāk gājēju, apgaismojuma līmenis tiek samazināts. Šīs jaunās tehnoloģijas būtiski ietaupa enerģiju.

Foto: Riga.lv

Tie ir lieli projekti, un patlaban rit iepirkuma process. Pašlaik tirgū ir ļoti daudz LED izstrādājumu, un ir svarīgi izvēlēties vislabākās kvalitātes ierīces. Rīgā apgaismojuma sistēmai jādarbojas ļoti agresīvā vidē – daudz nokrišņu, krasas temperatūras maiņas, tas viss negatīvi ietekmē kabeļus, kā arī stabus un gaismekļus. Un jādomā nevis mēnesi vai gadu uz priekšu, bet gan par 15 gadu tālu nākotni, lai LED iekārtas darbotos ilgu laiku.

Tas mums ir lielākais izaicinājums – novecojušo spuldžu nomaiņa pret jaunām un modernām. No gandrīz 50 000 gaismekļiem, kas patlaban izgaismo Rīgu, aptuveni 45 000 lampu uzstādīts 2000. gadu sākumā vai vidū. Tolaik tā bija laba tehnoloģija, taču tā noveco. Protams, jaunas ekonomiskās LED lampas ir dārgas, bet ilgtermiņā to izmantošana atmaksāsies. 45 000 pašreizējo gaismekļu nomaiņa ar jaunām LED lampām maksā vairākus miljonus eiro. Pašreizējā situācijā Rīgas pašvaldībai ir grūti īstenot šādu projektu. Tieši tāpēc mēs pētījām citu valstu un pilsētu pieredzi, kā viņi rīkojās līdzīgās situācijās. Viena no iespējām ir piesaistīt privāto kapitālu vai izmantot publiskā un privātā sektora partnerību. Tagad mēs analizējam šos jautājumus.

LED lampas Rīgā: šodien un rīt

Patlaban Rīgā darbojas vairāk kā 5000 LED lampu, un tas ir viens no labākajiem rādītājiem visā Ziemeļeiropas reģionā. LED gaismekļi ir ierīkoti uz Vanšu tilta, uz Kalnciema ielas pārvada pār dzelzceļu, Lielirbes, Juglas, A. Deglava, Mīlgrāvja ielā, Jaunciema gatvē un Viestura prospektā. Uz LED apgaismojumu pilnībā pārgājuši Vecāķi, Mangaļsala un Dārziņi.

Pēdējos gados mēs lielu uzmanību pievēršam Rīgas vēsturiskā centra apgaismošanai. Pilsētas centrā daudzviet vecie nātrija gaismekļi aizstāti ar jaunām LED gaismām. Turklāt mēs izvēlējāmies gaismekļus ar senlaicīgu dizainu, lai tie atbilstu Rīgas centra stilam un noskaņai. Jau nomainīts apgaismojums Skolas, Baznīcas, Tērbatas un Vīlandes ielā. Un mēs turpinām strādāt. Vecās lampas nomainītas gan Raiņa bulvārī, gan 11. novembra krastmalā – tajā daļā, kur notiek dažādi pasākumi.

Foto: Riga.lv

Pagājušā gada nogalē tika pabeigts apjomīgs ielu apgaismojuma līnijas izbūves projekts Rudzu un Arāju ielā Trīsciema apkaimē, tur tika izbūvēta jauna apgaismojuma līnija 1650 metru garumā.

Nākamgad mēs plānojam ierīkot apgaismojumu Ēbelmuižas parkā. Pēc “Rīgas meži” lūguma papildu apgaismojumu plānots uzstādīt Mežaparkā. Gaišāk vajadzētu kļūt arī Nordeķu parkā, par kura apgaismojumu ir saņemtas sūdzības. Mūsu plānos ir Dienvidu tilta, Lubānas, Juglas un Dārzciema ielas apgaismojuma nomaiņa pret LED gaismekļiem.

Apgaismojums Rīgas ielās darbojas 4000 stundas gadā, un pilnīga pāreja uz LED tehnoloģiju ļaus ietaupīt aptuveni 2 000 000 eiro gadā.