Zooloģiskais dārzs iesaka: Esi atbildīgs – padomā, pirms pērc dzīvnieku!

13. Septembris, 2018

Vai neiegādāties dzīvnieku, piemēram, bruņurupuci? Ideja, kas šķiet ģeniāla, proti, “bruņurupucis nav kaprīzs, tas nerej, nekož”, ļoti bieži dzīvniekam pašam izvēršas traģiska. Aizmirstot, ka šis rāpulis dzīvo aptuveni simts gadus, daudzi saimnieki tos iegādājas, lai pēc pāris gadiem, kad tas jau ir apnicis, cenšas to atdāvināt vai… nodot patversmē.


Rīgas zooloģiskā dārza bruņrupuču patversme atklāta 2010. gadā. Te dzīvo dažādu sugu (gan sauszemes, gan ūdens) bruņrupuči, kas cilvēkiem kļuvuši lieki un nevajadzīgi. No 2003. līdz 2017. gadam šeit mājvietu atraduši vairāk nekā 413 bruņrupuči, visvairāk - dažādu pasugu sarkanausu bruņrupuči.

Pēc tam, kad pārdošanā masveidā sāka parādīties bruņrupuči, tie kļuva par potenciālu invazīvo sugu situācijās, kad kāda iemesla pēc cilvēkiem vairs nebija iespējas vai vēlmes tos paturēt. Ja šādas svešzemju sugas nokļūst Latvijas dabā, tās kļūst par apdraudējumu vietējai faunai.

Mazi bruņrupuči atgādina skaistas brošiņas. Iegādājoties tādu mājdzīvnieku, bieži vien cilvēki nerēķinās, ka labos apstākļos nelielās brošiņas ātri izaugs, svērs 2-3 kg un sasniegs pieklājīgus izmērus. Kā arī jāsaprot, ka šie bruņrupuči ir ilgdzīvotāji - var dzīvot no 30 līdz pat 100 gadiem!

Lai arī šie saldūdens bruņrupuči savvaļā apdzīvo Ameriku, nu pa retam tie sastopami arī Latvijas dabā, kur tie tīšuprāt vai nejauši izlaisti. Tas rada draudus, izspiežot no dabiskajiem biotopiem vietējās sugas un, iespējams, ievazājot dažādus parazītus un infekciju slimības.

Rīgas zooloģiskajā dārzā ik gadu nonāk vismaz 50 dažādu sugu bruņrupuči, tāpēc atliek vien atgādināt - ja nolemts iegādāties kādu eksotisku dzīvnieku, jāpadomā, vai tas pēc kāda laika neapniks un nebūs jāmeklē tam jaunas mājas.

Dzīvnieku pētnieki sarkanausu bruņrupučus ierindojuši simts visinvazīvāko dzīvnieku sugu skaitā, kas vislabāk spēj pielāgoties apkārtējiem apstākļiem un ietekmēt vidi.

Rīgas Zoodārzam / Riga Zoo savā aizgādībā paņemt ir iespējams tikai bruņrupučus. Bruņrupuču patversme atrodas Rīgas zoodārza teritorijā un izveidota, lai mazinātu cilvēku vēlmi, izlaist, piemēram, sarkanausu bruņrupučus Latvijas dabā. Lai uzzinātu vairāk par bruņrupuču adoptēšanu, sazinieties ar Rīgas Zooloģisko dārzu pa tālruni 67518409. Vairāk par iespēju ziedot.